Број 2208 понеделник, 16 октомври 2006Владата бега од инвестиција тешка 750 милиони евра

Доколку се поништи тендерот, Австријците најавуваат дека инвестицијата од 750 милиони евра ќе ја пренасочат во друга земја од регионот: од потпишувањето на договорот за продажба на „Дистрибуција"

Владата подготвува терен да го поништи тендерот за продажба и ќе ја активира термоцентралата „Неготино"

На прво место

За разлика од лидерската трка, во која не се очекува неизвесност, нова препрека на патот кон посакуваното партиско единство во СДСМ би можела да биде изборот на партискиот генерален секретар

Промоцијата на Шекеринска во нов лидер на СДСМ на 5 ноември
Бучковски предлага замена на делегатскиот систем во СДСМ со непосредни избори

Политика

Од идната година вишокот производство ќе го пласира фирма управувана од меѓународни топ-менаџери: Ацо Спасеноски

Интервју: Ацо Спасеноски
Земјоделците в година ќе се обучуваат за користењето на фондовите на ЕУ
Министерот за земјоделство вели дека пари за земјоделството од европските фондови може да очекуваме дури од 2008 година

Политика

Вие, Македонците во Србија сте гарант на нашето добрососедство со Србија, вие сте наши вистински амбасадори, вие сте огледало на својата татковина, рече претседателот Црвенковски во Јабука

Македонските колонисти во Војводина луѓе со две татковини
Во селата Јабука, Качарево и Глогоњ Македонците го негуваат идентитетот, културата и јазикот

На прво место

Смената на цариниците се вршела под надзор на координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Силвана Бонева

Гевгелиската царина ставена под капа на Силвана Бонева
Од триесетина вработени цариници на преминот Стар Дојран се сменети сите дојранци

Македонија
Во Бегниште 2 милиона килограми грозје ќе скапе на лозјата
Купувачи не можат да стасаат во селото поради лошиот и небезбеден пат

Хроника

Аврамоски (33) беше еден од 46. натпреварувачи од Македонија, Косово, Србија и од Бугарија кои учествуваа на интернационалниот државен параглајдерски ФАИ 2-натпревар во дисциплина прецизно слетување, што се одржа во Крушево во организација на Воздухопловн

Параглајдерист загина во нес��еќа кај Крушево
Истрагата се уште не ги утврди причините за трагедијата во која загина Тони Аврамоски

Транзит

Црно писмо, бела книга на Самуил  му стига

Слепи при очи
ЅВЕЗДАН ГЕОРГИЕВСКИ

Анализа

Црвенковски може да бира меѓу две зла, но претседателот е тука да се бори за доброто и тогаш кога изборот е невозможен

Плодоуживање
Анализа на БРАНКО ТРИЧКОВСКИ

Економија

Фирмите не сакаат да го изигруваат законот, но не сакаат ниту да останат покуси во реализација на планираното производство

Конзервната индустрија бара законско решение за сезонските работници
Повеќето од оние што сакаат сезонска работа примаат социјална помош, која ќе ја загубат ако бидат пријавени

Култура
Канибалите јадат бронзени глави
Вандализам на кејот „Сергеј Есенин" во Струга

Свет

Телевизиска снимка од атомската проба на Северна Кореја

ОН изгласаа санкции за Северна Кореја
Резолуцијата им овозможува на земјите да го стопираат товарот што оди кон и од Северна Кореја за да проверат дали има оружје

Спорт

Дуел на Вандаир и Милосављевиќ

Македонија Ѓ.П. со играч помалку му извади реми на Вардар
Вардар водеше со 2:0, згора на тоа во 55 мин. црвен картон доби Деспотовски, но ни тоа не му беше доволно на лидерот за победа

Спорт

Владимир Крамник

Крамник апсолутен светски првак во шах
Тој го совлада Топалов со 2,5-1,5 во тај-брејкот по забрзано темпо, во кој Бугаринот превиде фигура во последната партија

Скопје

СОСТОЈБИ Возачите своеволно одлучуваат каде ќе застанат, колку ќе стојат и колку патници ќе примат

Патувањето со автобусите на „Пролетер" кошмар за патниците
Автобусите редовно доцнат, а возачите се арогантни спрема патниците

Шарена страница

„Огнот на Анадолија" дочекан и испратен со овации
- Се помина онака како што очекувавме. Првпат игравме на олку мала сцена и во олку мал простор. Дојдовме зашто ја сакаме Македонија. Народот изгледа многу близок до нас, се чувствуваме како роднини, имаме слична култура, и тоа е една од причините поради кои публиката добро не разбра и и се допадна шоуто, ни изјави Мустафа Ердоган, директор и кореограф на „Огнот на Анадолија". Ердоган додаде дека целиот проект за него е остварување на дваесетгодишната фантазија која е реалност веќе седум години. Веќе во мај или во јуни неговите танчари ќе го промовираат и новото шоу кое ќе биде насловено „Троја"
© 2001 Утрински Весник, сите права задржани