Број 2208 понеделник, 16 октомври 2006


  Спорт


Дуел на Вандаир и Милосављевиќ

Македонија Ѓ.П. со играч помалку му извади реми на Вардар
Вардар водеше со 2:0, згора на тоа во 55 мин. црвен картон доби Деспотовски, но ни тоа не му беше доволно на лидерот за победа


„Загреб заслужено ги однесе бодовите од Скопје", изјави десниот бек на Металург, Олег Маљцев

И Загреб успеа да ги однесе бодовите од Скопје
Во првите 10 минути од вториот дел Металург не постигна ниту еден гол, а Загреб четири пати ја погодуваше мрежата на Дамјановиќ


Унгарецот Ласло Хернади пред Блаже Јанакиевски во најсилната класа

Хернади најбрз кај МРТВ
Костовски во финалето на Шампионатот на Македонија на кружни патеки му ја „украде" титулата на Димушевски


Владимир Крамник

Крамник апсолутен светски првак во шах
Тој го совлада Топалов со 2,5-1,5 во тај-брејкот по забрзано темпо, во кој Бугаринот превиде фигура во последната партија

Алкалоид заврши на незавидното 20. место во КЕШ
„Фармацевтите" во завршницата на турнирот во Фиген претрпеа два пораза - од Клиши 1,5-4,5 и од Веснијанка 2,5-3,5


На самиот почеток на мечот во Ридинг од теренот беше изнесен првиот голман на Челзи, Петер Чех

Челзи остана без двата голмана Петер Чех и Карло Кудичини
Шампионот на Англија мечот во Ридинг ќе го памети по тоа што на крајот голот мораше да го брани Џон Тери


Баварците не дозволија изненадување на „Алианц арена": Лусио

Баерн (М) сигурен во дербито против Херта
Баварците ја совладаа Херта на „Алианц арена" со 4:2, а тимот од Бремен го декласира Бохум со 6:0

© 2001 Утрински Весник, сите права задржани