УТРИНСКИ ВЕСНИКhttp://www.utrinski.com.mkДневен весник - УТРИНСКИ ВЕСНИКCopyright 2005 Utrinski vesnikmkNS News RSS Generator 1.0contact@utrinski.com.mk1440Македонија ќе „сурфа" со помош на УСАИД http://rss.utrinski.com.mk/default.aspx?pbroj=2208&stID=78844&pR=2На прво местоMon, 16 Oct 2006 00:00:00 GMTТрајанов најави расчистување со грабежите и криминалот http://rss.utrinski.com.mk/default.aspx?pbroj=2208&stID=78845&pR=2На прво местоMon, 16 Oct 2006 00:00:00 GMTГевгелиската царина ставена под капа на Силвана Бонева http://rss.utrinski.com.mk/default.aspx?pbroj=2208&stID=78846&pR=2Од триесетина вработени цариници на преминот Стар Дојран се сменети сите дојранци На прво местоMon, 16 Oct 2006 00:00:00 GMTДржавата ќе ја плати изградбата на куќата на семејството Трајковски http://rss.utrinski.com.mk/default.aspx?pbroj=2208&stID=78847&pR=2На прво местоMon, 16 Oct 2006 00:00:00 GMTВладата бега од инвестиција тешка 750 милиони евра http://rss.utrinski.com.mk/default.aspx?pbroj=2208&stID=78815&pR=2Владата подготвува терен да го поништи тендерот за продажба и ќе ја активира термоцентралата „Неготино" На прво местоMon, 16 Oct 2006 00:00:00 GMTВладата го раскина договорот со „Делта" http://rss.utrinski.com.mk/default.aspx?pbroj=2208&stID=78816&pR=2На прво местоMon, 16 Oct 2006 00:00:00 GMTПромоцијата на Шекеринска во нов лидер на СДСМ на 5 ноември http://rss.utrinski.com.mk/default.aspx?pbroj=2208&stID=78817&pR=2Бучковски предлага замена на делегатскиот систем во СДСМ со непосредни избори На прво местоMon, 16 Oct 2006 00:00:00 GMTНеизвесно во кој состав ќе заседава Сенатот на Тетовскиот универзитет http://rss.utrinski.com.mk/default.aspx?pbroj=2208&stID=78818&pR=2Сади Беџети изјави дека Владата може да менува ректор кога сака На прво местоMon, 16 Oct 2006 00:00:00 GMTЛошо решение за Косово може да го дестабилизира регионот http://rss.utrinski.com.mk/default.aspx?pbroj=2208&stID=78819&pR=2На прво местоMon, 16 Oct 2006 00:00:00 GMTЗемјоделците в година ќе се обучуваат за користењето на фондовите на ЕУ http://rss.utrinski.com.mk/default.aspx?pbroj=2208&stID=78820&pR=3Министерот за земјоделство вели дека пари за земјоделството од европските фондови може да очекуваме дури од 2008 година ПолитикаMon, 16 Oct 2006 00:00:00 GMTМакедонските колонисти во Војводина луѓе со две татковини http://rss.utrinski.com.mk/default.aspx?pbroj=2208&stID=78821&pR=3Во селата Јабука, Качарево и Глогоњ Македонците го негуваат идентитетот, културата и јазикот ПолитикаMon, 16 Oct 2006 00:00:00 GMTКонзервната индустрија бара законско решение за сезонските работници http://rss.utrinski.com.mk/default.aspx?pbroj=2208&stID=78810&pR=6Повеќето од оние што сакаат сезонска работа примаат социјална помош, која ќе ја загубат ако бидат пријавени ЕкономијаMon, 16 Oct 2006 00:00:00 GMTВо Виница се отвора погон за чевли http://rss.utrinski.com.mk/default.aspx?pbroj=2208&stID=78811&pR=6ЕкономијаMon, 16 Oct 2006 00:00:00 GMT„Јаја мезлер" треба да уплати еден милион евра за „Македонка џинс" http://rss.utrinski.com.mk/default.aspx?pbroj=2208&stID=78812&pR=6ЕкономијаMon, 16 Oct 2006 00:00:00 GMTГодинава помалку туристи од лани http://rss.utrinski.com.mk/default.aspx?pbroj=2208&stID=78813&pR=6ЕкономијаMon, 16 Oct 2006 00:00:00 GMTЕБРД станува акционер во ТТК банка http://rss.utrinski.com.mk/default.aspx?pbroj=2208&stID=78814&pR=6ЕкономијаMon, 16 Oct 2006 00:00:00 GMTКамион прегази 19-годишно момче http://rss.utrinski.com.mk/default.aspx?pbroj=2208&stID=78832&pR=15ХроникаMon, 16 Oct 2006 00:00:00 GMTМакедонски државјани со лажни пасоши сакале да одат во Италија http://rss.utrinski.com.mk/default.aspx?pbroj=2208&stID=78833&pR=15ХроникаMon, 16 Oct 2006 00:00:00 GMTПараглајдерист загина во несреќа кај Крушево http://rss.utrinski.com.mk/default.aspx?pbroj=2208&stID=78806&pR=15Истрагата се уште не ги утврди причините за трагедијата во која загина Тони Аврамоски ХроникаMon, 16 Oct 2006 00:00:00 GMTЗа синот што ја убил мајка си задолжително лекување http://rss.utrinski.com.mk/default.aspx?pbroj=2208&stID=78807&pR=15Завршија истрагите за убиствата на Миланка Божиновска и на средношколката Маја Топузовска ХроникаMon, 16 Oct 2006 00:00:00 GMTРанет зашто не ги враќал зајмените пари http://rss.utrinski.com.mk/default.aspx?pbroj=2208&stID=78808&pR=15ХроникаMon, 16 Oct 2006 00:00:00 GMTЕден загинат и двајца повредени во судир на два автомобила http://rss.utrinski.com.mk/default.aspx?pbroj=2208&stID=78809&pR=15ХроникаMon, 16 Oct 2006 00:00:00 GMTСлепи при очи http://rss.utrinski.com.mk/default.aspx?pbroj=2208&stID=78804&pR=20ЅВЕЗДАН ГЕОРГИЕВСКИТранзитMon, 16 Oct 2006 00:00:00 GMTПлодоуживање http://rss.utrinski.com.mk/default.aspx?pbroj=2208&stID=78805&pR=9Анализа на БРАНКО ТРИЧКОВСКИ АнализаMon, 16 Oct 2006 00:00:00 GMTФилипсовата и Фелпсовата крива http://rss.utrinski.com.mk/default.aspx?pbroj=2208&stID=78802&pR=7ВАНЧО УЗУНОВ МислењаMon, 16 Oct 2006 00:00:00 GMTСудството и медиумите можат да соработуваат http://rss.utrinski.com.mk/default.aspx?pbroj=2208&stID=78803&pR=7АНЕТА АРНАУДОВСКА МислењаMon, 16 Oct 2006 00:00:00 GMTТалибанците се кријат во шумите со марихуана http://rss.utrinski.com.mk/default.aspx?pbroj=2208&stID=78834&pR=4СветMon, 16 Oct 2006 00:00:00 GMTОН изгласаа санкции за Северна Кореја http://rss.utrinski.com.mk/default.aspx?pbroj=2208&stID=78798&pR=4Резолуцијата им овозможува на земјите да го стопираат товарот што оди кон и од Северна Кореја за да проверат дали има оружје СветMon, 16 Oct 2006 00:00:00 GMTБан Ки-Мун избран за нов генерален секретар на ОН http://rss.utrinski.com.mk/default.aspx?pbroj=2208&stID=78799&pR=4Ки-Мун е прв азиски лидер откако У Тант од Бурма ги водеше ОН од 1961 до 1971 година СветMon, 16 Oct 2006 00:00:00 GMTШирак и се извини на Турција за законот за геноцидот врз Ерменците http://rss.utrinski.com.mk/default.aspx?pbroj=2208&stID=78800&pR=4Француското МНР соопшти дека не го поддржува нацрт -законот опишувајќи го како непотребен СветMon, 16 Oct 2006 00:00:00 GMTБританците го поддржуваат воениот командант за повлекување од Ирак http://rss.utrinski.com.mk/default.aspx?pbroj=2208&stID=78801&pR=4Блер ги поддржува коментарите на Данат, но британската стратегија е војниците да се повлечат откако ќе биде завршена работата СветMon, 16 Oct 2006 00:00:00 GMTКанибалите јадат бронзени глави http://rss.utrinski.com.mk/default.aspx?pbroj=2208&stID=78794&pR=5Вандализам на кејот „Сергеј Есенин" во Струга КултураMon, 16 Oct 2006 00:00:00 GMTНикол Кидман го отвори Римскиот фестивалhttp://rss.utrinski.com.mk/default.aspx?pbroj=2208&stID=78795&pR=5На првиот Римски филмски фестивал македонскиот филм „Контакт“ е во програмата „Њу синема“КултураMon, 16 Oct 2006 00:00:00 GMTСписанието „Филтер" во нова форма http://rss.utrinski.com.mk/default.aspx?pbroj=2208&stID=78796&pR=5КултураMon, 16 Oct 2006 00:00:00 GMTКомплексот киносали „Култура" им се враќа на сопствениците http://rss.utrinski.com.mk/default.aspx?pbroj=2208&stID=78797&pR=5Со затворање на кината „Култура", „Манаки" и „Парадизо" престануваат да постојат и „Градски кина" КултураMon, 16 Oct 2006 00:00:00 GMTМагдинчев/Кнител победници и во Хамбах http://rss.utrinski.com.mk/default.aspx?pbroj=2208&stID=78849&pR=11СпортMon, 16 Oct 2006 00:00:00 GMTЧелзи остана без двата голмана Петер Чех и Карло Кудичини http://rss.utrinski.com.mk/default.aspx?pbroj=2208&stID=78835&pR=11Шампионот на Англија мечот во Ридинг ќе го памети по тоа што на крајот голот мораше да го брани Џон Тери СпортMon, 16 Oct 2006 00:00:00 GMTБаерн (М) сигурен во дербито против Херта http://rss.utrinski.com.mk/default.aspx?pbroj=2208&stID=78836&pR=11Баварците ја совладаа Херта на „Алианц арена" со 4:2, а тимот од Бремен го декласира Бохум со 6:0 СпортMon, 16 Oct 2006 00:00:00 GMTДруги лиги http://rss.utrinski.com.mk/default.aspx?pbroj=2208&stID=78837&pR=11СпортMon, 16 Oct 2006 00:00:00 GMTЕлијас победник во Есторил, Роси нов лидер http://rss.utrinski.com.mk/default.aspx?pbroj=2208&stID=78838&pR=11СпортMon, 16 Oct 2006 00:00:00 GMTТриумф на Гронхолм во Турција http://rss.utrinski.com.mk/default.aspx?pbroj=2208&stID=78839&pR=11СпортMon, 16 Oct 2006 00:00:00 GMTМакедонија Ѓ.П. со играч помалку му извади реми на Вардар http://rss.utrinski.com.mk/default.aspx?pbroj=2208&stID=78789&pR=11Вардар водеше со 2:0, згора на тоа во 55 мин. црвен картон доби Деспотовски, но ни тоа не му беше доволно на лидерот за победа СпортMon, 16 Oct 2006 00:00:00 GMTИ Загреб успеа да ги однесе бодовите од Скопје http://rss.utrinski.com.mk/default.aspx?pbroj=2208&stID=78790&pR=11Во првите 10 минути од вториот дел Металург не постигна ниту еден гол, а Загреб четири пати ја погодуваше мрежата на Дамјановиќ СпортMon, 16 Oct 2006 00:00:00 GMTХернади најбрз кај МРТВ http://rss.utrinski.com.mk/default.aspx?pbroj=2208&stID=78791&pR=11Костовски во финалето на Шампионатот на Македонија на кружни патеки му ја „украде" титулата на Димушевски СпортMon, 16 Oct 2006 00:00:00 GMTКрамник апсолутен светски првак во шах http://rss.utrinski.com.mk/default.aspx?pbroj=2208&stID=78792&pR=11Тој го совлада Топалов со 2,5-1,5 во тај-брејкот по забрзано темпо, во кој Бугаринот превиде фигура во последната партија СпортMon, 16 Oct 2006 00:00:00 GMTАлкалоид заврши на незавидното 20. место во КЕШ http://rss.utrinski.com.mk/default.aspx?pbroj=2208&stID=78793&pR=11„Фармацевтите" во завршницата на турнирот во Фиген претрпеа два пораза - од Клиши 1,5-4,5 и од Веснијанка 2,5-3,5 СпортMon, 16 Oct 2006 00:00:00 GMTПатувањето со автобусите на „Пролетер" кошмар за патниците http://rss.utrinski.com.mk/default.aspx?pbroj=2208&stID=78786&pR=12Автобусите редовно доцнат, а возачите се арогантни спрема патниците СкопјеMon, 16 Oct 2006 00:00:00 GMTУлиците и тротоарите диви стојалишта за такси http://rss.utrinski.com.mk/default.aspx?pbroj=2208&stID=78787&pR=12Градот ќе го решава проблемот со тендер за изработка на проект за нови стојалишта СкопјеMon, 16 Oct 2006 00:00:00 GMTНиската цена на водата ја отежнува работата на „Водовод" http://rss.utrinski.com.mk/default.aspx?pbroj=2208&stID=78788&pR=12СкопјеMon, 16 Oct 2006 00:00:00 GMTВЕРОЉУБ АНДОНОВСКИ http://rss.utrinski.com.mk/default.aspx?pbroj=2208&stID=78783&pR=22НекрологMon, 16 Oct 2006 00:00:00 GMTСТЕФКА ТАЛЕСКА ЛАЗАРОВА http://rss.utrinski.com.mk/default.aspx?pbroj=2208&stID=78784&pR=22НекрологMon, 16 Oct 2006 00:00:00 GMTДНЕВЕН ХОРОСКОП http://rss.utrinski.com.mk/default.aspx?pbroj=2208&stID=78781&pR=19ХороскопMon, 16 Oct 2006 00:00:00 GMTПрогнозаhttp://rss.utrinski.com.mk/default.aspx?pbroj=2208&stID=78780&pR=17Денеска: Предпладне сончево со умерена облачност, а попладне умерено до значително облачно и ќе дува умерен северен ветер. Утринската температура ќе биде помеѓу 2 и 8 Ц степени, а дневната ќе се движи од 13 до 20 Ц степени. СКОПЈЕ:Утринската температура ќе биде 5 Ц, а дневната до 18 Ц степени. ВремеMon, 16 Oct 2006 00:00:00 GMTНешка Робева - кореограф од Бугарија http://rss.utrinski.com.mk/default.aspx?pbroj=2208&stID=78778&pR=18Пред претставувањето со денс- спектаклот „Арамии" во Скопје на 2 ноември, имам интензивни патувања и настапи низ Европа со мојата танчарска група „Нешка арт". Денеска сме во Софија и се подготвуваме за настапите во Будимпешта, Лондон и секако за средбата со македонската публика. Што прават денескаMon, 16 Oct 2006 00:00:00 GMTЃоко Таневски - пејач http://rss.utrinski.com.mk/default.aspx?pbroj=2208&stID=78779&pR=18По релаксирачкиот викенд во мојот Охрид, утринава се враќам во Скопје и на работните обврски. Всушност, во текот на денот се адаптирам ( како и секогаш) на скопскиот ритам, а вечер имам настап во кафулето „Алиби". Што прават денескаMon, 16 Oct 2006 00:00:00 GMTЛазе Манасков - актер http://rss.utrinski.com.mk/default.aspx?pbroj=2208&stID=78777&pR=18По успешното претставување со Драмски театар во Италија, продолжив со работа врз еден ТВ-филм, наречен „Нави" во чија основа се легендите за наречниците. Сценариото на филмот е на Владимир Плавевски, а го снимаме во режија на Вилијам Шаурек. Што прават денескаMon, 16 Oct 2006 00:00:00 GMTВо Бегниште 2 милиона килограми грозје ќе скапе на лозјата http://rss.utrinski.com.mk/default.aspx?pbroj=2208&stID=78827&pR=23Купувачи не можат да стасаат во селото поради лошиот и небезбед��н пат МакедонијаMon, 16 Oct 2006 00:00:00 GMTНовото училиште изградено, децата не можат да влезат http://rss.utrinski.com.mk/default.aspx?pbroj=2208&stID=78828&pR=23МакедонијаMon, 16 Oct 2006 00:00:00 GMTЗа верскиот празник Бајрам во нови куќи http://rss.utrinski.com.mk/default.aspx?pbroj=2208&stID=78840&pR=23МакедонијаMon, 16 Oct 2006 00:00:00 GMTУземчани пијат сомнителна вода, а немаат пари да се приклучат на новиот водовод http://rss.utrinski.com.mk/default.aspx?pbroj=2208&stID=78841&pR=23Донаторите усно ч се заканиле на Општина Крива Паланка дека нема веќе да ја вклучуваат во проекти МакедонијаMon, 16 Oct 2006 00:00:00 GMTМаршал: Морав да и ставам крај на сапуницата во „Транспарентност" http://rss.utrinski.com.mk/default.aspx?pbroj=2208&stID=78842&pR=23Директорот на ТИ порачува антикорупционерите да се ослободат од политички влијанија МакедонијаMon, 16 Oct 2006 00:00:00 GMTНСДП профитира од кавгата во Советот http://rss.utrinski.com.mk/default.aspx?pbroj=2208&stID=78843&pR=23МакедонијаMon, 16 Oct 2006 00:00:00 GMTПарите се подготвени, „Лотарија" го очекува битолскиот милионер http://rss.utrinski.com.mk/default.aspx?pbroj=2208&stID=78825&pR=23Среќниот добитник може да подигне во готово само 15.000 евра во денарска противвредност МакедонијаMon, 16 Oct 2006 00:00:00 GMTНикол Кидман дојде и замина од Скопје http://rss.utrinski.com.mk/default.aspx?pbroj=2208&stID=78826&pR=23МакедонијаMon, 16 Oct 2006 00:00:00 GMTПобеда на Тамара и Врчак на „Макфест 2006“http://rss.utrinski.com.mk/default.aspx?pbroj=2208&stID=78829&pR=24Шарена страницаMon, 16 Oct 2006 00:00:00 GMT„Огнот на Анадолија" дочекан и испратен со овации http://rss.utrinski.com.mk/default.aspx?pbroj=2208&stID=78830&pR=24- Се помина онака како што очекувавме. Првпат игравме на олку мала сцена и во олку мал простор. Дојдовме зашто ја сакаме Македонија. Народот изгледа многу близок до нас, се чувствуваме како роднини, имаме слична култура, и тоа е една од причините поради кои публиката добро не разбра и и се допадна шоуто, ни изјави Мустафа Ердоган, директор и кореограф на „Огнот на Анадолија". Ердоган додаде дека целиот проект за него е остварување на дваесетгодишната фантазија која е реалност веќе седум години. Веќе во мај или во јуни неговите танчари ќе го промовираат и новото шоу кое ќе биде насловено „Троја"Шарена страницаMon, 16 Oct 2006 00:00:00 GMTДеветти Лајонс клуб во Македонија http://rss.utrinski.com.mk/default.aspx?pbroj=2208&stID=78831&pR=24Шарена страницаMon, 16 Oct 2006 00:00:00 GMT