Број 1627 понеделник, 16 октомври 2006Поради блокада на реформите и опструкции во работењето на Владата од страна на ДУИ
Хари Костов пред оставка

Отсуството на реална политичка моќ му го стеснува кругот на Хари Костов

Премиерот Хари Костов денеска до Собранието ќе поднесе неотповиклива оставка на функцијата, дознаваме од кругови блиски на премиерот. Оставката, во писмена форма, го содржи образложението на Костов за причините поради кои се одлучил за овој потег по само пет месеци на чело на извршната власт. Главната причина за одлуката е навлегување на партиските и личните интереси во економијата, блокирањето на реформите, односно однесувањето на Демократската унија за интеграција, која ги кочела реформите во државата, обидувајќи се на сите можни начини ургентно да го оствари планот за правична застапеност на Албанците во јавната администрација, велат владини извори. Премиерот Костов немал некои посериозни забелешки на работата на министрите од економскиот сектор

На прво место

Поројниот дожд предизвика проблеми во сообраќајот во Скопје, каде што улиците, како по обичај кога врнежите се интензивни, беа поплавени. Атмосферската канализација не можеше да ги собере надојдените води од улиците

Силни врнежи вчера ја зафатија нашата држава. Скопје личеше на езеро
Дождот со ветер во Струмичко однел покриви на куќи
Во текот на вчерашниот ден најмногу дожд наврна во Полог - 48 литри на квадратен метар, а најмалку во Струмица 4 литри

На прво место
По локалните избори, од буџетот ќе се трошат помалку пари
Сега ќе има 554 општинари помалку, а тоа чини колку нова спортска сала
Во текот на четиригодишен мандат, само од плати се заштедуваат 250 милиони денари или 4,2 млн. евра

На прво место

И покрај најавите за преврат во ИВЗ
Утринската молитва за Бајрам помина без инциденти

На прво место
Македонските амбасадори во САД и во Грција на консултации во Скопје
Се подготвува контраодговор на грчката офанзива околу името

Дневник

Грчките медиуми се занимаваат со историјатот на спорот за името (горе)

Грчките медиуми последниве денови со посмирено темпо се навраќаат на спорот со името со Македонија
Атина вината ја префрла врз грчкото лоби во САД
Уште еден потег ги збуни Грците, „Американ ерлајнс“ ќе почне да слетува на еден аеродром во турскиот Северен Кипар

Дневник

Само на „Матка 2" досега загинаа три лица, но никој од "Електростопанство" не сака да коментира за вината

Петочната трагедија на „Матка 2" е уште еден доказ за стравотната небрежност на градилиштата
Сите немо гледаат како гинат работници на градилиштата
За десетината загинати лица на градилиштата на никого не му недостига влакно од главата

Економија

Земјоделците обвинуваат дека и она што е посеано е можно да не никне поради појавата на фалсификувано семе

Иако завршија оптималните рокови за реализација на есенската сеидба
Половина ниви останаа непосеани
Годинава земјоделците не употребија ни заштитини средства на посевите

Приказни-чар
Лошаци и добраци
Жарко Кујунџиски

Мислења

Можеби е хендикеп, а можеби не, но просторот за реформирање на Македонија преку сменување на актерите, таков каков што имаат други држави, кај нас е речиси непостоен

Корпоративна одговорност
Ванчо Узунов

Мислења

Мојата концепција за улогата како советски претседател ме принуди да не интервенирам кога паѓаше Берлинскиот ѕид

Нов свет, помалку ред
Михаил Горбачов

Свет
По еднонеделните жестоки борби во бунтовничката шиитска тврдина
Фалуџа падна во рацете на Американците
Цивилите не постат за Рамазан, туку поради недостиг од храна

Свет
По самитот на американскиот и британскиот лидер во престолнината на САД
Буш и Блер договорија план за Палестина
Израел ќе мора да овозможи избори за наследник на Арафат; Тони Блер и Џорџ Буш

Култура

'Теоријата" дека музиката нема ниШто заедничко со политиката за мене претставува само безобразна индоктринација

Разговор со Горан Трајковски, музичар
Да ја исчистиме околината од лаги
Првпат во животот не знам што би сменил во албумот од музичко- продукциска гледна точка

Спорт

Со седум гола беше најефикасен во редовите на Вардар Про: Александар Стојановиќ

Македонскиот првак "преживеа" на евросцената со ремито 22:22 со Констанца во последното коло од ЛШ
Јоноски го одведе Вардар Про во КПК
Мечот го одбележаа лошата игра и катастрофалното судење на Ранчик и Бено

Спорт

Момент од завчерашниот состанок во КФМ

Редовно собрание на кошаркарската федерација на Македонија
Леонид Гајдаџиев ја загуби поддршката од клубовите
Новото Изборно собрание на КФМ ќе се одржи на 27 ноември

Спорт

Карел Поборски (десно) по три години повторно ќе истрча на Градскиот стадион во Скопје

Македонската фудбалска репрезентација ја започна "операцијата Чешка"
Канатларовски: Мораме да ја надминеме психолошката криза
Со ден задоцнување ќе пристигнат Г.Пандев, Шакири, А.Митрески, Чадиковски, М.Крстев и Седлоски

Скопје

Делегација од борци, претставници од државата и градот положија цвеќе на Споменикот на ослободителите

По повод 13 Ноември, главниот град на државава и граѓаните празнуваа со многубројни манифестации
Скопје ја одбележа шестдецениската слобода
Во Домот на АРМ се одржа свечена академија во на која градоначалникот на Скопје, Ристо Пенов, на борците за ослободување на градот им додели плакети

Скопје

Главниот град доби нова меѓуградска автобуска станица
Саботната прослава на 60-годишнината од ослободување на Скопје беше збогатена и со свечено означување на крајот на градежните работи на новата меѓуградска автобуска станица. Објектот, чиј камен-темелник беше поставен на 26 јули минатата година, изграден е во рамки на Транспортниот центар. Има капацитет да прима дневно по 400 автобуси на вкупно 13 перони. Автобуската, според најавите, се очекува да профункционира во првата декада од идниот месец, а дотогаш е потребно да се постават мебелот, урбаната опрема, да се монтираат информативните табли и системот за озвучување. Со новата меѓуградска автобуска станица во наредните десет години ќе стопанисува трговското друштво за превоз на патници "Рулетурс° кој, како закупувач, ќе стопанисува со деловните простории кои досега не се продадени на лицитациите, потоа со пероните, чекалниците, пристапните патиштата, паркиралиштата, како и со целокупната инсталација, опрема и уреди на Транспортниот центар. "Многу сум задоволен од изгледот на објектот и дури сум изненаден од финесите вградени во него. Очекуавм дека и во функционирањето со новиот оператор автобуската ќе функционира на извонреден начин. Задоволен сум што една голема обврска и ветување кон граѓаните е исполнета°, истакна градоначалникот Пенов, притоа искажувајќи голема благодарност на изведувачот на градежните работи "Гранит° со подизведувачите "Прототип°, "Гранит електрика°, "Метринг°, "Крин° и архитектите од "Балкан консалтинг°. Според градоначалникот Пенов, проектот за автобуската е и финансиски успешно завршен благодарение на парите добиени преку десетгодишната закупнина на автобуската и средствата добиени од продажбата на локалите во Транспортниот центар. (Дс. Т.)

Живот

Со кумовите Есма Реџепова и Дејан Лилиќ и старосватицата Лорета

Калиопи и Васил во петокот ја крунисаа својата љубов
Свадба како фестивал
Венчавката се одржа во црквата "Св. Петка"
© 2001 Утрински Весник, сите права задржани