Број 2208 понеделник, 16 октомври 2006


  Спорт

   

 

Триумф на Гронхолм во Турција

Финецот Маркус Гронхолм триумфира на Рели Турција, 13. трка од СП што се возеше околу Анталија. До петтата победа во сезоната, вкупно 23 во кариерата, тој стигна со 2,5 мин. подобро време од својот сонародник Мика Хирвонен, а трет беше Норвежанецот Хенинг Солберг.

На три трки до крајот води Себастија Леб со 112 бода, пред Гронхолм со 87 и Хирвонен со 47.

© 2001 Утрински Весник, сите права задржани